"For God did not send his Son into the world to condemn the world, but to save the world through Him." JOHN 3:17
EQUIPMENT TRAILERS WITH ALUMINUM RAMPS
Features & Options
Specifications
| Deck Height | 22-1/2" to 23-1/2" |
| Between Fenders | 81-1/2" |
| Frame | 8" Cold Formed Beam |
| Stake Pockets | 4" x 1/4" Formed Bar |
| Tool Box | Aluminum Diamond Plate |
| Ramps | Aluminum 4" Channel |
| Fenders | 1/8" Steel Diamond Plate |
| Suspension | Rubber Ride Suspension |
| Brakes | Electric (all wheels) |
| Tires & Wheels | 12000 lb & 14000 lb GVWR - 16" 10 Ply Rated 8-Bolt
16000 lb GVWR - 17.5" 16 Ply Rated 8-Bolt |
| Jack | 12000 lb |
| Coupler | 2-5/16" Adjustable (4-bolt) |
| Safety Chains | 3/8" with Latch Hook |
| Lights & Wiring | LED Lights & Sealed Wire Harness |
| Warranty | 2 Year Limited (see warranty for details) |
| Frame & Tongue | Cross Members | Fenders |
| One Piece Cold Formed 8″ I-Beam | 3″ Channel on 16″ Centers | 1/8″ Steel Diamond Plate |
| 18′ Bumper Pull | | |
| GVWR | Beam Specs | |
| 12000 lb. | 8″ @ 10 lb/ft | |
| 14000 lb. | 8″ @ 10 lb/ft | |
| 16000 lb. | 8″ @ 15 lb/ft | |
| 20′ Bumper Pull | | |
| GVWR | Beam Specs | |
| 12000 lb. | 8″ @ 10 lb/ft | |
| 14000 lb. | 8″ @ 10 lb/ft | |
| 16000 lb. | 8″ @ 15 lb/ft | |
| 22′ Bumper Pull | | |
| GVWR | Beam Specs | |
| 12000 lb. | 8″ @ 15 lb/ft | |
| 14000 lb. | 8″ @ 15 lb/ft | |
| 16000 lb. | 8″ @ 15 lb/ft | |
| All Gooseneck Lengths | | |
| GVWR | Beam Specs | |
| 12000 lb. | 8″ @ 15 lb/ft | |
| 14000 lb. | 8″ @ 15 lb/ft | |
| 16000 lb. | 8″ @ 15 lb/ft | |
| GVWR | Axles |
| 12000 lb | 6000 lb with Electric Brakes & Easy Lube Spindles |
| 14000 lb | 7000 lb with Electric Brakes & Easy Lube Spindles |
| 16000 lb | 8000 lb with Electric Brakes & Easy Lube Spindles |
| Bumper Pull (estimated weights) | | | |
| Length | 12000 GVWR | 14000 GVWR | 16000 GVWR |
| 18′ | 2900 lbs. | 2920 lbs. | 3740 lbs. |
| 20′ | 3060 lbs. | 3080 lbs. | 3900 lbs. |
| 22′ | 3500 lbs. | 3520 lbs. | 4080 lbs. |
| Gooseneck (estimated weights) | | | |
| Length | 12000 GVWR | 14000 GVWR | 16000 GVWR |
| 18′ | 3680 lbs. | 3700 lbs. | 4520 lbs. |
| 20′ | 3840 lbs. | 3860 lbs. | 4680 lbs. |
| 22′ | 4280 lbs. | 4300 lbs. | 4860 lbs. |
| Fenders with Built-In Tool Boxes |
| Hydraulic Jack |
| Pintle Ring |
| Pallet Fork Holder |
| Split Mesh Gates (Made from Steel) |
| Spare Tire & Wheel |
| Winch Mount |
| Winch Mount with 8000 lb Electric Winch |
Want to Learn More?
Your Local Moritz Dealer is Only a Click Away
© 2026 MORITZ TRAILERS & TRUCK BODIES. DESIGN, SPECIFICATIONS, AND PRICES ARE SUBJECT TO CHANGE WITHOUT NOTICE.