"For God did not send his Son into the world to condemn the world, but to save the world through Him." JOHN 3:17
EQUIPMENT TRAILERS WITH HYDRAULIC TAIL
Features & Options
Specifications
| Deck Height | 22" to 23" |
| Between Fenders | 81-1/2" |
| Frame | 8" Cold Formed I-Beam |
| Stake Pockets | 4" x 1/4" Formed Bar |
| Tool Box | Aluminum Diamond Plate |
| Hydraulic Tail | 66" Long |
| Loading Angle | 18 Degrees |
| Fenders | 1/8" Diamond Plate |
| Suspension | Rubber Ride (low maintenance) |
| Brakes | Electric (all wheels) |
| Tires & Wheels | 12000 lb & 14000 lb GVWR - 16" 10 Ply Rated 8 Bolt
16000 lb GVWR - 17.5" 16 Ply Rated 8 Bolt |
| Jack | 12000 lb |
| Coupler | 2-5/16" Adjustable (4 bolt) |
| Safety Chains | 3/8" with Latch Hook |
| Lights & Wiring | LED Lights & Sealed Wire Harness |
| Warranty | 2 Year Limited (see warranty for details) |
| Frame & Tongue | Cross Members | Fenders |
| One Piece Cold Formed 8″ I-Beam | 3″ Channel on 16″ Centers | 1/8″ Steel Diamond Plate |
| 20′ Bumper Pull | |
| GVWR | Beam Specs | |
| 12000 lb. | 8″ @ 10 lb/ft | |
| 14000 lb. | 8″ @ 10 lb/ft | |
| 16000 lb. | 8″ @ 15 lb/ft | |
| 22′ Bumper Pull | |
| GVWR | Beam Specs | |
| 12000 lb. | 8″ @ 15 lb/ft | |
| 14000 lb. | 8″ @ 15 lb/ft | |
| 16000 lb. | 8″ @ 15 lb/ft | |
| All Goosenecks | |
| GVWR | Beam Specs | |
| 12000 lb. | 8″ @ 15 lb/ft | |
| 14000 lb. | 8″ @ 15 lb/ft | |
| 16000 lb. | 8″ @ 15 lb/ft | |
| GVWR | Axles |
| 12000 lb | 6000 lb with Electric Brakes & Easy Lube Spindles |
| 14000 lb | 7000 lb with Electric Brakes & Easy Lube Spindles |
| 16000 lb | 8000 lb with Electric Brakes & Easy Lube Spindles |
| Bumper Pull (estimated weights) | | | |
| Length | 12000 GVWR | 14000 GVWR | 16000 GVWR |
| 20′ | 3340 lbs. | 3360 lbs. | 3800 lbs. |
| 22′ | 3680 lbs. | 3700 lbs. | 4140 lbs. |
| Gooseneck (estimated weights) | | | |
| Length | 12000 GVWR | 14000 GVWR | 16000 GVWR |
| 20' | 4120 lbs. | 4140 lbs. | 4580 lbs. |
| 22' | 4460 lbs. | 4480 lbs. | 4920 lbs. |
| Fenders with Built-In Tool Boxes |
| Hydraulic Jack |
| Pintle Ring |
| Wireless Remote Control |
| Winch Mount |
| Winch Mount with 8000 lb Electric Winch |
| Pallet Fork Holder |
| Spare Tire & Wheel |
Want to Learn More?
Your Local Moritz Dealer is Only a Click Away
© 2026 MORITZ TRAILERS & TRUCK BODIES. DESIGN, SPECIFICATIONS, AND PRICES ARE SUBJECT TO CHANGE WITHOUT NOTICE.